Газлайтинг АБО Світло яке не гріє

Газлайтинг (англ. gaslighting) — форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам’ять та розсудливість. Поняття походить від назви п’єси «Газове світло» 1938 року (у США відома як «Вулиця ангела»; англ. Angel Street) та її екранізації 1944 року (з Інгрід Бергман), в яких змодельована стійка психологічна маніпуляція, що застосовується головним героєм до своєї дружини.
Газлайтинг є одним з основних елементів психологічного тиску в системі аб’юзивної поведінки. Газлайтинг – це маніпулятивний метод, який найкраще проілюструвати типовими для нього фразами: «Такого не було», «Тобі здалося» і «Ти що, з глузду з’їхала?». Газлайтинг є одним із найпідступніших прийомів маніпуляції, він спрямований на те, щоб викривити та підірвати ваше відчуття реальності. Він роз’їдає вашу здатність довіряти самому собі і як наслідок – ви починаєте сумніватися у доцільності своїх скарг на образи чи погане ставлення.
Так, герой фільму Джорджа Кьюкора краде у своєї дружини коштовності. Але щоб запевнити її, що це їй тільки здається, одночасно робить різні маніпуляції з домашнім освітленням. Дружина, звичайно, зауважує недобре, але він стверджує, що їй це здається. Здивована жінка, яка щиро довіряє чоловікові, починає вірити в наявність у себе галюцинацій. Чи треба пояснювати, що з такою тривожною, безвольною людиною можна робити що завгодно ще й виправдовуватися, що все робиться задля її ж блага.
В свою чергу, коли схильні до надмірного контролю батьки, намагаючись привчити дитину до “правильних” емоцій і почуттів, часто говорять дитині: Насправді ти так не думаєш. Тобі тільки так здається. Ти цього не хочеш, ти хочеш зовсім іншого.
Коли нарцис, психопат чи соціопат застосовує таку тактику проти вас, то ви автоматично стаєте на його бік, бо бажаєте залагодити когнітивний дисонанс, що склався. У вашій душі змагаються дві протилежні реакції: або він помиляється або мої почуття помиляються. Маніпулятор намагатиметься переконати вас, що перше – повністю виключено, а друге – свята правда, що свідчить про вашу неадекватність.
Щоб успішно протидіяти газлайтингу, важливо знайти точку опори у власній реальності: іноді вистачає записати події у щоденник, розповісти друзям чи поділитися із групою підтримки. Цінність додаткової підтримки в тому, що вона може допомогти вирватися із викривленої реальності маніпулятора та самостійно поглянути на речі.
Бо, маніпуляція не може бути основою здорових відносин. І чим довше ви дозволятимете газлайтеру  маніпулювати вами, тим довше вам доведеться “збирати” свою особистість по часточках.