Когнітивні доповнення

Наш мозок здатний робити висновки про ситуації, навіть якщо йому бракує інформації. Заповнення прогалин важлива властивість мозку. Наприклад. Якщо здалеку ми побачимо як щось маленьке і чорне біжить вулицею ми звернемося до свого попереднього досвіду і найімовірніше зробимо висновок що бачимо кота. Це когнітивне доповнення, яке значно полегшує роботу мозку. Мозок задіює багато ресурсів для складних та довготривалих спогадів. Інша ,не така значна інформація,  може піддаватись когнітивному доповненню. Це дуже важлива властивість нашого мозку з огляду на кількість інформації з якою ми стикаємось щодня.

Розгляньмо одне з когнітивних доповнень яке стосується прогнозування та передбачень – ефект Барнума. Скажімо ви читаєте текст який передбачає певну подію у майбутньому і це передбачення видається дійсно переконливим і правдивим, щоправда зміст цього тексту досить узагальнений і може стосуватися багатьох людей та багатьох ситуацій. У такій інформації мало специфічних деталей які дійсно підходять саме до вашої ситуації. але не хвилюйтеся ваш мозок потурбується про це. Коли люди дійсно хочуть вірити у те що вони чують та читають їхній мозок часто ігнорує інформацію яка суперечить цьому. Мозок зосереджується лише на тій інформації яка підтверджує передбачення або веде до бажаного результату. Ми бачимо лише те що хочемо бачити.

Крім збору обмежених однобічних даних ми також зустрічаємось з ефектом вибіркової або упередженої пам’яті. Це трапляється коли люди читають або спостерігають за тим що містить декілька точок зору але їхній мозок сприймає лише ті факти, які підтримують їхні погляди. Підтверджувальне упередження шукає і помічає лише ту інформацію, яка підкріплює наші переконання або ж інтерпретує інформацію так аби вона підтримувала нашу існуючу позицію. Підтверджувальне упередження виникає як результат небажання визнати що ваші переконання і точки зору можуть бути хибними.

Ніхто не любить помилятися. Тому не дивно що люди стійко захищають свою точку зору та використовують усі джерела інформації які можуть підтримати цю точку зору. Визнання власної неправоти це складний а іноді навіть болючий процес. Не кажучи вже про прийняття нової точки зору.

 Коли певна історія допомагає вам підтвердити власні переконання ви часто приймаєте її і не зважаєте на інформацію, її джерело та інші потенційно суперечливі моменти. Але натомість ми повинні шукати альтернативні,  відмінні від наших точки зору, звертатися до декількох джерел та критично аналізувати інформацію.

Підтверджувальне упередження – тенденція шукати лише ту інформацію, яка підтверджує наші переконання та погляди.

Допоможіть мозку спроектувати найгарніший сценарій подій. Підтримайте здатність мозку відтворювати славні сюжети. Дозвольте мозку намалювати гармонійне зображення де є Милість, Добробут та Гаразди.