Новини

Теорія множинного інтелекту Говарда Гарднера АБО Від кількості до якості

У сучасному суспільстві заведено вважати, що успішність дитини в школі є єдиним показником, який визначає її потенціал. Коли дитина стає старшою, багато батьків хочуть, щоб вона стала всебічно розвиненою та успішною в різних сферах життя. Вчені стверджують, що існують різні типи інтелекту (всього їх виділяють 8), і дитина може володіти будь-яким з цих восьми типів. У чомусь вона обов’язково виявиться сильною.

Теорія множинного інтелекту. Американський психолог Говард Гарднер запропонував теорію, яка пояснює різні види інтелекту. Академічна успішність, безсумнівно, важлива, але настільки ж важливі та схильності дитини до малювання, музики, танців, підприємницької діяльності тощо. Всі ці схильності необхідно враховувати, визначаючи потенціал дитини. Так виникла теорія множинного інтелекту, яка доводить, що у дитини можуть домінувати 1 або 2 з 8 типів інтелекту. Отож.

1. Тілесно-кінестетичний. Діти, які володіють тілесно-кінестетичним інтелектом, зазвичай досягають успіхів у спорті та інших видах фізичної активності. Вони багато рухаються, і їх рухи добре скоординовані. Якщо ваша дитина проявляє інтерес до рухливих ігор і може добре координувати рухи свого тіла, то можна з упевненістю сказати, що у неї розвинений даний тип інтелекту. Поспостерігайте за нею, щоб краще зрозуміти її схильності. Вона надто метушлива? Вона завжди в тонусі? Вона не може довго всидіти на одному місці? Такі дрібні деталі можуть допомогти вам визначити у дитини тілесно-кінестетичний тип інтелекту. Ним володіють багато відомих спортсменів, актори та танцюристи.

2. Візуально-просторовий. Даний тип інтелекту визначає, наскільки добре дитина може візуалізувати об’єкти, місця і навіть свої сни. Діти, що володіють таким інтелектом, мають таланти в малюванні, ліпленні й інших подібних заняттях. Вони добре визначають розміри об’єктів і можуть в деталях відтворювати минулі події. Вони також схильні висловлювати свої думки та почуття у візуальній формі. Якщо ваша дитина приділяє увагу деталям і здатна згадати найдрібніші подробиці повсякденних подій, у неї розвинений візуально-просторовий інтелект. Діти, які ним володіють, можуть стати художниками, архітекторами або фахівцями в подібних сферах.

3. Логіко-математичний. Логічний інтелект пов’язаний зі здібностями дитини до математичних обчислень і аргументації. Важливою частиною логіко-математичного інтелекту є навички вирішення різних завдань. Якщо ваша дитина спостережлива, вміє мислити нестандартно, логічно міркувати, пояснювати, розуміти підказки — у неї розвинений даний тип інтелекту. Такі діти допитливі й часто ставлять питання. Вони добре розуміють мову чисел, графіків і діаграм. У багатьох відомих математиків розвинений даний тип інтелекту.

4. Музичний. Якщо дитина любить слухати музику, це ще не означає, що вона володіє музичним інтелектом. Даний тип інтелекту розвинений у дітей, які люблять створювати музику, співати та відбивати різні ритми. Вони краще за інших розуміють музику. Якщо у вашої дитини гарний голос, у неї є почуття ритму, вона розрізняє тональності та цікавиться грою на музичних інструментах, тоді у неї, безсумнівно, розвинений музичний інтелект. Однак важливо розуміти, що музичний інтелект — це досить широке поняття, і у різних дітей він може проявлятися по-різному.

5. Лінгвістичний. У дітей, що володіють лінгвістичним інтелектом, зазвичай добре розвинені мовні навички. Якщо у вашої дитини гарний почерк, вона любить читати, добре розуміє граматику і вміє правильно писати складні слова, у неї розвинений даний тип інтелекту. Такі діти люблять грати зі словами й розгадувати кросворди. У них зазвичай великий словниковий запас, вони легко запам’ятовують нові слова. Також у них розвинена здатність розповідати історії.

6. Екзистенційний. Екзистенційний інтелект не варто плутати з інтроверсією або егоцентричністю. Він пов’язаний зі здатністю людини насолоджуватись самотністю. Якщо дитина, залишаючись наодинці, не нудьгує і не боїться, то у неї розвинений даний тип інтелекту. Цей тип пов’язаний з такими якостями, як відповідальність, самосвідомість і самостійність. Діти, які володіють екзистенційним інтелектом, усвідомлюють свої сильні й слабкі сторони. Якщо ваша дитина впевнена в правильності своїх дій, не дивлячись на те, що оточуючі вважають інакше, у неї розвинений даний тип інтелекту. Такі діти впевнені у всьому, що вони роблять. Вони слухають оточуючих, але роблять те, що самі вважають правильним. З таких дітей виростають успішні підприємці.

7. Натуралістичний. Якщо ваша дитина цікавиться садівництвом, доглядом за тваринами, то у неї розвинений даний тип інтелекту. Такі діти люблять природу. Вони цікавляться різними природними явищами, люблять гуляти в парках, біля річок і всюди, де немає асфальту. Також вони стурбовані збереженням природи.

8. Міжособистісний. Діти з розвиненим міжособистісним інтелектом вміють добре спілкуватися з оточуючими. У них зазвичай багато друзів, і вони люблять бути в компанії. Якщо ваша дитина постійно проводить час зі своїми друзями та любить спілкуватися з людьми, у неї розвинений даний тип інтелекту. Такі діти вміють знаходити спільну мову з різними людьми й розуміють, як справлятися з різними ситуаціями. У компанії вони здаються спокійними та розслабленими. З друзями вони співчутливі, добрі й чуйні. З таких дітей виростають хороші дипломати, керівники й педагоги.

Коли вам відомо, як проявляється кожен з восьми типів інтелекту, ви можете визначити, у чому сильна ваша дитина. Спостерігайте за нею, помічайте її здібності та допомагайте їх розвивати. Цінуйте її таланти з раннього віку — і вам не доведеться хвилюватись про її майбутнє.

Теорія поколінь АБО Коли Y, X, Z то не лише координати з елементарної математики.

Отож. Основна суть теорії поколінь полягає у тому, що кожні 20-25 років у світі відбувається зміна поколінь. Людей всередині одного покоління об’єднують спільні цінності, особливості поведінки й звички.

Незалежно від країни народження, покоління одночасно проживає наслідки війни або економічну кризу. Наприклад, бабусі, які виросли у повоєнні голодні роки, усе життя робили дуже багато їстівних запасів та “загодовували” дітей і онуків.

Доречним буде пригадати поняття колективної травми – тих травматичних подій, які вплинули не тільки на покоління, що їх проживали, але й на кілька наступних. В українській історії було багато таких травм: голодомор, депортація українців Польщі (лемків), або коли з західної України після поразки визвольного бандерівського руху багато людей в Сибір вивозили, і все це однозначно впливало на українців. Разом з тим травми мають й позитивну сторону для поколінь: зокрема вони дають людям можливість усвідомити, що вони сильні, якщо змогли пройти через це. Завдяки травмам люди вчаться виживати в подібних критичних умовах. Простими словами поведінка поточного покоління – наслідок того, як “наслідило” попереднє.

Наперед забігаючи додам діапазон вікової групи трохи коливається. Тим не менше.

Бебі-бумери(1945–1963 р.н.) Назва покоління пішла завдяки спалаху народжуваності (буму) після Другої світової війни. Бебі-бумери дорослішали, коли підкорявся космос і все навколо відновлювалося після війни. Вони жили у відносно стабільний час та були об’єднані ідеєю світлого майбутнього й наддержави. Українські бебі-бумери були сім’янинами: родини у них стабільними, а розлучення – рідкісне явище. Бебі-бумери, то люди з твердою вірою в дотримання правил і важливості закону та порядку.

Покоління Х – значить невідомість. “Невідомим” називають покоління, народжене приблизно 1962 – 1981 р.н. “Ікси” з раннього дитинства були самостійними – і картоплю почистити, і в магазин сходити з ключиком від будинку на шиї. Діти “ікси” були надані самі собі, що зробило їх надмірно відповідальними. Цінностями для цього покоління є будинок, машина та стабільна робота. Сьогодні вони наче зажаті між батьками, що старіють та власними дітьми й повинні про всіх них одночасно піклуватись.

Покоління Y або Міленіали (приблизно 1982 – 2005 р.н.) Міленіали росли, коли з’явився інтернет і вся інформація одночасно стала доступною. Вони освічені, але їм не обов’язково володіти енциклопедичними знаннями.На передній план виходить не запам’ятовування, а необхідність відрізняти правду від фейку.  Для них не існує стабільності: вони бачили, як не стало країни в якій вони народилися. По життю міленіали нікуди не поспішають, в тому числі й дорослішати. Настільки, що у 2015 році Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно продовжила молодість до 44 років. А ще кожен міленіал вважає себе особливим. Як і кожний інший представник цього покоління.

Покоління Z (приблизно з 2005 р.н. по 2012)Поки інші покоління обговорюють “технології майбутнього”, для цього покоління “майбутнє” вже настало.Вони не читають друкованих газет, не уявляють життя без інтернету і народилися вже зі сторінками у соцмережах. Вони не заблукають, тому що є навігатор, вони не будуть нерозумними, бо запитають у Siri чи Google. унікальним покоління Z робить те, що весь технологічний прогрес був частиною їхнього життя від самого народження. вони також відрізняються в тому, як проводять свій час, як ставляться до релігії, сексуальності і політики.

Зараз можна тільки здогадуватись, яким буде наступне покоління А(альфа) . Очікується що наступне покоління стане найбагатшим, найосвіченішим і найгуманнішим поколінням в історії. А якими сенсами прийдешнє покоління окреслить ці поняття залежить від кожних попередніх поколінь разом взятих…

Соціоніка АБО як Не зламати особистість.

Соціоніка – сучасний міждисциплінарний неакадемічний напрямок досліджень, що знаходиться на стику психології, соціології та інформатики. Ключовим терміном соціоніки є поняття соціонічного типу, як певної структури психіки, яка визначає в людині певний набір рис характеру.

Основи соціоніки сягають праць Карла Юнга, який розділяв усе людство за чотирма ознаками:
• одні люди є більш емоційні, інші – більш мислячі

(в соціоніці – етика і логіка);
• одні – раціональні, інші – ірраціональні

(не плутати з жіночою ірраціональністю);
• одні – екстраверти, інші – інтроверти;
• одні – більш чуттєві або сенсорні, інші – більш інтуїтивні

(не плутати з жіночою інтуїцією).

На основі цих відмінностей соціоніка виділяє 16 психологічних типів людей, в кожного з яких є своя найсильніша функція: логіка ділова або наукова, етика емоцій або відносин, сенсорика просторова або вольова, інтуіція можливостей або часу. Також у кожного з типів є своя слаба або больова функція. 16 типів об’єднуються в групи по чотири, такі групи називаються в соціоніці квадри. Всього є чотири квадри, по чотири психологічних типи в кожній квадрі. 

Одне з найбільших досягнень соціоніки – передбачення того, як можуть скластися відносини між представниками різних типів. Є всього 16 психотипів і 16 видів відносин. Найбільш комфортні і приємні відносини – дуальні відносини. Екстраверта доповнює інтроверт, емоційного доповнює мислячий психотип, інтуїта доповнює сенсорик. Обоє повинні бути або раціоналами, або ірраціоналами. В таких відносинах спостерігається найповніше соціонічне доповнення головних функцій людини. Для сімейних відносин також підходять стосунки активації та напівдуалізації.  Для навчання найкраще коли вчитель і учень однакового психотипу. У бізнесі корисними є ділові відносини.

Знаючи, до якого типу належать люди, можна спрогнозувати розвиток їх стосунків та попередити деякі непорозуміння.

Визначити свій соціонічний тип можна тут:

http://socionika-test.info/uk/tests/

https://7promeniv.com.ua/testy-z-sotsioniky.html

http://www.socionictest.net/TestUkr.aspx

Газлайтинг АБО Світло яке не гріє

Газлайтинг (англ. gaslighting) — форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам’ять та розсудливість. Поняття походить від назви п’єси «Газове світло» 1938 року (у США відома як «Вулиця ангела»; англ. Angel Street) та її екранізації 1944 року (з Інгрід Бергман), в яких змодельована стійка психологічна маніпуляція, що застосовується головним героєм до своєї дружини.
Читати далі